WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE KRZYCY

foto: Mąka z KRZYCY Typ 1850 (razowa)

Image

 

 

Krzyca jest to jedno z najstarszych zbóż które człowiek poznał i uprawiał. Dziś zapomniane ziarno bardzo powoli wraca na stoły w postaci chleba, który zaskakuje walorami smakowymi ale i swoimi właściwościami prozdrowotnymi. Zaczynają walory Krzycy doceniać dietetycy, konsumenci oraz szefowie najlepszych kuchni w Polsce.


Ziarno krzycy to prawdziwa kopalnia zdrowia oraz cennych składników odżywczych jakimi są żelazo, fluor, sód, potas, jod i wapń. Jak wskazują badania ziarno krzycy zawiera:
Sterole – które wpływają na przyswajanie cholesterolu z diety, zmniejszają znacząco ryzyko miażdżycy i zawałów.


Tokole – kwasy których pochodną jest witamina E,
Karotenoidy działających przeciw utleniająco i przeciwnowotworowo. Badania wskazują również, że mogą one obniżyć występowanie nowotworów.
Alkilorezorcynoli czyli kwasy których najwięcej znajduje się w otrębach, dlatego pieczywo razowe zawiera ich dużo. Ponadto badania wskazują, iż alkilorezorcynole pieczywa pełnoziarnistego, obok błonnika i fitosteroli, mogą być brane pod uwagę jako bardzo ważne w profilaktyce raka jelita grubego i raka gruczołu krokowego. Składnik ten posiada również właściwości bakterio i grzybobójcze.


Poszczycić się może również wysoką zawartością fito estrogenów, które mają zdolność obniżania ryzyka występowania nowotworów, przeciwdziałają także chorobie wieńcowej i osteoporozie.
W trosce o zdrową i piękną sylwetkę, krzyca zachęca do czerpania ze swoich bardzo dużych źródeł błonnika pokarmowego, który reguluje perystaltykę jelit oraz zapewnia długotrwałe uczucie sytości po posiłku. Błonnik pokarmowy zawiera także cenne beta glukany, które przez naukowców zostały nazwane naturalnymi preparatami podnoszącymi odporność. Produkty przygotowane na bazie mąki z krzycy zalecane są szczególnie dla diabetyków, gdyż po ich spożyciu węglowodany będą uwalniane stopniowo, dzięki czemu stężenie glukozy we krwi gwałtownie nie wzrośnie.

Krzyca to również codzienna dawka fosforu i wapna, bez których nasz układ kostny nie pracowałby prawidłowo. Pierwiastki te, dostarczane regularnie wraz z wartościowym i naturalnym pożywieniem przeciwdziałają osteoporozie, hamują rozwój próchnicy zębów oraz wzmacniają ich szkliwo.

Jod to pierwiastek, którego nie może zabraknąć w żadnej diecie. To on panuje nad hormonami tarczycy, których rola w organizmie jest nieoceniona. Warto jest zadbać o jego codzienne źródło oraz zwrócić uwagę skąd ono pochodzi. Pamiętajmy, że ekologiczne pochodzenie zbóż to gwarancja najlepszego smaku i przyswajalności cennych substancji.

Sód i potas to para bardzo zgranych w działaniu pierwiastków. Zalicza się je do grupy elektrolitów, których celem jest utrzymanie prawidłowej pracy serca oraz pozostałych mięśni a także regulacja ciśnienia krwi. Uznaje się, że ilość potasu w naszej diecie jest wciąż zbyt niska, dlatego warto rozsądnie wybierać składniki, które trafiają na nasz talerz.

Aby zapobiegać nieprzyjemnym skutkom niedoboru żelaza, również zaleca się racjonalnie bilansować swoją dietę uwzględniając w niej ekologiczne produkty bogate w jego źródło. Zapobiega ono niedokrwistości, wzmacnia krew oraz odpowiada za transport tlenu do wszystkich komórek ciała. Szczególną uwagę na spożycie żelaza powinni zwracać wegetarianie i weganie, ponieważ to oni najbardziej narażeni są na jego niedobory.


Podsumujmy właściwości Krzycy

• Silne działanie przeciwutleniające
• Ogranicza cholesterol w organizmie
• Silne działanie antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe
• Działanie przeciwzapalne
• Działanie bakteriobójcze grzybobójcze


Mąka z krzycy-Produkty zawierają dużo białka, są też bogate w aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, B, E, PP, żelazo, wapń i potas. Produkty z żyta wzmacniają kości i zęby (duża zawartość fluoru), dodają też siły i budują mięśnie.

Mąka z krzycy najbardziej smakuje jako składnik domowego chleba, jest delikatna w smaku a ilość dobroczynnych substancji jakie zawiera pozytywnie wpływa na zdrowie, kondycję oraz wydolność organizmu.

 

źródło:

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/zwiazki-antyodzywcze-w-zbozach,51228.html

http://www.owocowo.com.pl/krzyca-zapomniane-zyto/

https://biobabalscy.pl

Image